Skip to content

102 North Prospect Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1920

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Aug 29, 2008

Property Information

Block15
Lot1
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,476
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,300
51%
Improvement Value:$80,200
49%
Total Assessment$163,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,884+4.5%
2024$4,674-3.6%
2023$4,851+0.4%
2022$4,831-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 2221, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1920