Skip to content

325 Park Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Sep 19, 2025

Property Information

Block17
Lot11
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description1S-F;1GAR
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,400
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,800
41%
Improvement Value:$126,300
59%
Total Assessment$214,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,395+4.5%
2024$6,121-3.6%
2023$6,352+0.4%
2022$6,327-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,400DeedBook 3528, Page 338Recorded10/3/2025

Property Sale

Sale
$170,000

From: GAGER, D/HARTMAN, D COEXE HARTMAN E

To: CONRAD, ANIKO & TYLER

Sq Ft1,400DeedBook 2861, Page 83Recorded5/22/2018

Property Built

Built

Year Built: 1960