Skip to content

114 Park Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1920

Last Sale Price
$188,900
Last Sale Date
Feb 4, 2021

Property Information

Block22
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description2SCR
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,278
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,600
50%
Improvement Value:$83,500
50%
Total Assessment$167,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,991+4.5%
2024$4,777-3.6%
2023$4,958+0.4%
2022$4,938-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$188,900
Sq Ft1,278DeedBook 3135, Page 143Recorded2/17/2021

Property Sale

Sale
$164,900

From: TOTH, CHAD W & KATELYN E

To: MOJICA, JOSE E/NOTE, ALLYSON

Sq Ft1,278DeedBook 2877, Page 336Recorded7/18/2018

Property Sale

Sale
$105,000

From: MEIXSELL, B & C/CLYMER, E & E

To: TOTH, CHAD W

Sq Ft1,278DeedBook 2547, Page 221Recorded4/28/2014

Property Built

Built

Year Built: 1920