Skip to content

156 Aurora Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1945

Last Sale Price
$175,249
Last Sale Date
Sep 23, 2019

Property Information

Block24
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,888
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,100
39%
Improvement Value:$137,800
61%
Total Assessment$225,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,498+4.7%
2024$6,208-3.8%
2023$6,452-3.3%
2022$6,675-0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,249
Sq Ft1,888DeedBook 2998, Page 22

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 2425, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1945