Skip to content

1309 Belvidere Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1945

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jul 12, 2023

Property Information

Block30
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class16
Description1SB
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,226
Acreage0.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,800
37%
Improvement Value:$174,700
63%
Total Assessment$277,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,289+4.5%
2024$7,934-3.6%
2023$8,233+0.4%
2022$8,200-0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft2,226DeedBook 3375, Page 35Recorded9/20/2023

Property Sale

Sale
$97,500
DeedBook 967, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1945