Skip to content

809 Charles Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 28, 2019

Property Information

Block32
Lot21
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,118
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
47%
Improvement Value:$94,700
53%
Total Assessment$179,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,118+4.7%
2024$4,888-3.8%
2023$5,082+0.4%
2022$5,060-0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 2403, Page 59

Property Sale

Sale
$154,900
DeedBook 1798, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1960