Skip to content

625 Charles Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1961

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Sep 5, 2013

Property Information

Block32
Lot39
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class16
Description1SB
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,395
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
39%
Improvement Value:$132,800
61%
Total Assessment$218,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,521+4.5%
2024$6,241-3.6%
2023$6,477+0.4%
2022$6,451-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

From: CAUSA, EDWARD EXE MARINA, EMELIA ES

To: DISBROW, SR, DENNIS J

Sq Ft1,395DeedBook 2515, Page 241Recorded10/10/2013

Property Built

Built

Year Built: 1961