Skip to content

807 Rugby Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1960

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Apr 2, 1999

Property Information

Block34
Lot6.02
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.02

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,520
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
42%
Improvement Value:$115,300
58%
Total Assessment$200,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,733+4.7%
2024$5,477-3.8%
2023$5,693+0.4%
2022$5,669-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 1616, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1960