Skip to content

714 Lynda Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1962

Last Sale Price
$309,000
Last Sale Date
Oct 14, 2021

Property Information

Block37
Lot3.05
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.02

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,120
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,800
47%
Improvement Value:$95,400
53%
Total Assessment$181,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,412+4.5%
2024$5,181+5.5%
2023$4,910+0.4%
2022$4,891-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$309,000
Sq Ft1,120DeedBook 3208, Page 81Recorded10/27/2021

Property Sale

Sale
$133,500
DeedBook 1660, Page 115

Property Sale

Sale
$122,300
DeedBook 1283, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1962