Skip to content

714 Charles Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 24, 1992

Property Information

Block40
Lot13
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class16
Description1S-F;1GAR
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,545
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
42%
Improvement Value:$118,000
58%
Total Assessment$203,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,079+4.5%
2024$5,818-3.6%
2023$6,038+0.4%
2022$6,013-0.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965