Skip to content

611 Guy Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1958

Last Sale Price
$164,700
Last Sale Date
Jun 17, 2010

Property Information

Block44
Lot9
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.02

Building Details

Building Class16
Description1S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage975
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,800
56%
Improvement Value:$67,500
44%
Total Assessment$154,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,609+4.5%
2024$4,411-3.6%
2023$4,578+0.4%
2022$4,560-0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$164,700
DeedBook 2322, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1958