Skip to content

200 Rosehill Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1960
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 29, 2024

Property Information

Block46
Lot9
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.02

Building Details

Building Class16
Description1S-F;1GAR
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,497
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
41%
Improvement Value:$124,300
59%
Total Assessment$210,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,282+4.5%
2024$6,012-3.6%
2023$6,240+0.4%
2022$6,214-0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 1670, Page 103

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 973, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1960