Skip to content

752 Us Highway Route 22

Phillipsburg, NJ 08865

Commercial

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Feb 19, 2010

Property Information

Block59
Lot1
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage---
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$340,000
30%
Improvement Value:$810,000
70%
Total Assessment$1,150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,351+4.5%
2024$32,879-3.6%
2023$34,121+0.4%
2022$33,983-0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$925,000
DeedBook 2307, Page 235