Skip to content

225 South First Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1960

Last Sale Price
$207,000
Last Sale Date
Nov 17, 2008

Property Information

Block62
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.05

Building Details

Building Class16
Description1S-F;1GAR
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,489
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,100
39%
Improvement Value:$120,000
61%
Total Assessment$198,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,917+4.5%
2024$5,664-3.6%
2023$5,878+0.4%
2022$5,854-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 2231, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1960