Skip to content

208 South Third Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1937

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
Mar 31, 2016

Property Information

Block67
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.05

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,650
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,800
41%
Improvement Value:$103,900
59%
Total Assessment$175,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,248+4.5%
2024$5,023-2.8%
2023$5,166+0.4%
2022$5,145-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$179,000

From: SCHMID, LAURIE J & KARL

To: HUNTER, JUSTIN L

Sq Ft1,650DeedBook 2678, Page 165Recorded4/7/2016

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 1543, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1937