Skip to content

125 South Eighth Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1960

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Mar 16, 2022

Property Information

Block79
Lot9
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.05

Building Details

Building Class16
Description1SB
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage948
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,100
46%
Improvement Value:$89,500
54%
Total Assessment$164,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,917+4.5%
2024$4,706-3.6%
2023$4,884+0.4%
2022$4,864-0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft948DeedBook 3249, Page 337Recorded3/28/2022

Property Built

Built

Year Built: 1960