Skip to content

155 Beers Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1986

Last Sale Price
$411,000
Last Sale Date
May 13, 2024

Property Information

Block7
Lot2.12
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1BG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,492
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,600
36%
Improvement Value:$155,900
64%
Total Assessment$245,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,333+16.2%
2024$6,310-3.6%
2023$6,548+0.4%
2022$6,522-0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$411,000
Sq Ft1,492DeedBook 3429, Page 112Recorded6/7/2024

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 1609, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1986