Skip to content

225 South Fifth Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1935

Last Sale Date
Aug 1, 2023

Property Information

Block82
Lot10
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.05

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,968
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
30%
Improvement Value:$188,500
70%
Total Assessment$270,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,830+4.6%
2024$7,484-3.8%
2023$7,776+0.4%
2022$7,743-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1935