Skip to content

504 Guy Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 2, 2007

Property Information

Block85.01
Lot40
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.06

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,636
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
46%
Improvement Value:$102,800
54%
Total Assessment$188,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,639+4.5%
2024$5,398-3.6%
2023$5,602+0.4%
2022$5,579-0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 1121, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1956