Skip to content

420 Edward Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 2014

Owner
---
Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 13, 2025

Property Information

Block85.03
Lot43
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.06

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,706
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,800
42%
Improvement Value:$133,700
58%
Total Assessment$232,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,945+4.5%
2024$6,647-3.6%
2023$6,898+0.4%
2022$6,870-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,706DeedBook 3501, Page 133Recorded5/21/2025

Property Sale

SaleMulti
$315,000
Sq Ft1,706DeedBook 3386, Page 77Recorded11/8/2023

Property Sale

SaleMulti
$287,000
Sq Ft1,706DeedBook 3303, Page 279Recorded10/19/2022

Property Built

Built

Year Built: 2014