Skip to content

1 Dinah Drive

Phillipsburg, NJ 08865

Built 2011

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 15, 2022

Property Information

Block85.04
Lot11
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.06

Building Details

Building Class18
Description1S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,429
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,800
40%
Improvement Value:$148,100
60%
Total Assessment$246,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,375+4.5%
2024$7,059-3.6%
2023$7,326+0.4%
2022$7,296-0.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2011