Skip to content

530 Edward Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 2007

Last Sale Price
$339,100
Last Sale Date
Dec 15, 2016

Property Information

Block85.04
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.06

Building Details

Building Class17
Description2SF;2GAR
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,161
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,800
31%
Improvement Value:$213,900
69%
Total Assessment$311,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,310+4.5%
2024$8,912-3.6%
2023$9,248+0.4%
2022$9,211-0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$339,100

From: MORRIS PARK ASSOCIATES LLC

To: TENNANT, MARIE

Sq Ft2,161DeedBook 2730, Page 268Recorded12/19/2016

Property Built

Built

Year Built: 2007