Skip to content

614 Baltimore Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1930

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 12, 2023

Property Information

Block85
Lot11
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.05

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,095
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,500
54%
Improvement Value:$60,500
46%
Total Assessment$132,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,943+4.5%
2024$3,774-3.6%
2023$3,916+0.4%
2022$3,901-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,095DeedBook 3405, Page 283Recorded2/13/2024

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 1046, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1930