Skip to content

327 South Sixth Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1970

Last Sale Price
$104,000
Last Sale Date
Jun 30, 1995

Property Information

Block85
Lot25
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.04

Building Details

Building Class16
Description1SB
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,166
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,500
45%
Improvement Value:$92,200
55%
Total Assessment$166,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,979+4.5%
2024$4,766-3.6%
2023$4,946+1.7%
2022$4,861-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 1428, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1970