Skip to content

331 South Sixth Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 1, 2008

Property Information

Block85
Lot26
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.04

Building Details

Building Class17
Description1S&1.5SCR
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,500
37%
Improvement Value:$127,000
63%
Total Assessment$201,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,019+4.5%
2024$5,761-3.6%
2023$5,979+0.4%
2022$5,954-0.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$236,000
DeedBook 1994, Page 25

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 1606, Page 347

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 1017, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1960