Skip to content

421 South Sixth Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1957

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Aug 27, 2021

Property Information

Block85
Lot35
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.04

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,387
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,300
43%
Improvement Value:$107,200
57%
Total Assessment$186,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,571+4.5%
2024$5,332-3.6%
2023$5,533+0.4%
2022$5,511-0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$75,000
Sq Ft1,387DeedBook 3200, Page 279Recorded10/1/2021

Property Sale

SaleMulti
$200,000

From: KARCHER, MARJORIE J

To: OLSEN, MICHELE S/KOWALSKI, JR, GREG

Sq Ft1,387DeedBook 2772, Page 214Recorded6/28/2017

Property Built

Built

Year Built: 1957