Skip to content

300 Red School Lane

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1972
Industrial

Last Sale Price
$1,900,000
Last Sale Date
Apr 19, 1999

Property Information

Block85
Lot4.01
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.06

Building Details

Building Class---
Description1SS
Dwellings1
ZoningPO
Sq Footage---
Acreage7.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$367,400
19%
Improvement Value:$1,582,300
81%
Total Assessment$1,949,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$58,238+4.5%
2024$55,742-3.6%
2023$57,848+0.4%
2022$57,614-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,900,000
DeedBook 1621, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1972