Skip to content

505 South Fourth Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1940

Last Sale Date
Dec 17, 2011

Property Information

Block85
Lot40
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.06

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,182
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,200
52%
Improvement Value:$71,900
48%
Total Assessment$149,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,454+4.5%
2024$4,263-3.6%
2023$4,424+0.4%
2022$4,406-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940