Skip to content

212/222 Red School Lane

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1967
Commercial

Last Sale Price
$23,150,000
Last Sale Date
Jun 24, 2020

Property Information

Block85
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.05

Building Details

Building Class---
Description2S-F & 1S-F
Dwellings1
ZoningPO
Sq Footage25
Acreage10.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$590,300
7%
Improvement Value:$7,830,700
93%
Total Assessment$8,421,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$251,535+4.5%
2024$240,756-3.6%
2023$249,851+0.4%
2022$248,841-0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$23,150,000

From: PHILLIPSBURG PROPERTIES GROUP

To: HPIII LEHIGH VALLEY 212, LLC

Sq Ft25DeedBook 3072, Page 255Recorded7/15/2020

Property Sale

SaleMulti
$250,000

From: MILLER, LISA A, EXECUTOR

To: PHILLIPSBRG PROPERTIES GROUP,LP

Sq Ft1,852DeedBook 2520, Page 88Recorded11/4/2013

Property Built

Built

Year Built: 1967