Skip to content

31 Meadowview Drive

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1998

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 4, 2002

Property Information

Block86.02
Lot20
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.14

Building Details

Building Class18
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,660
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,300
25%
Improvement Value:$290,300
75%
Total Assessment$389,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,637+4.5%
2024$11,139-3.6%
2023$11,559+0.4%
2022$11,513-0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 1817, Page 179

Property Sale

SaleMulti
$237,000
DeedBook 1574, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1998