Skip to content

37 Meadowview Drive

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1998

Last Sale Price
$379,900
Last Sale Date
Jun 26, 2002

Property Information

Block86.02
Lot23
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.14

Building Details

Building Class18
Description2S-F;3GAR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,177
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,500
20%
Improvement Value:$404,500
80%
Total Assessment$503,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,025+4.5%
2024$14,381-3.6%
2023$14,924+0.4%
2022$14,864-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$379,900
DeedBook 1830, Page 308

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 1597, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1998