Skip to content

12 Foxwood Lane

Phillipsburg, NJ 08865

Built 2002

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jul 28, 2006

Property Information

Block86.02
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.14

Building Details

Building Class18
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,448
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,300
21%
Improvement Value:$382,500
79%
Total Assessment$483,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,451+4.5%
2024$13,832-3.6%
2023$14,354+0.4%
2022$14,296-0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$525,000
DeedBook 2096, Page 62

Property Sale

SaleMulti
$434,990
DeedBook 1826, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

SaleMulti
$2,574,000
DeedBook 1627, Page 171