Skip to content

8 Foxwood Lane

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 5, 2019

Property Information

Block86.02
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.14

Building Details

Building Class18
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR15O
Sq Footage2,136
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,500
27%
Improvement Value:$275,400
73%
Total Assessment$374,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,198+4.5%
2024$10,718-3.6%
2023$11,123+0.4%
2022$11,078-0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$231,015
DeedBook 1452, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1995