Skip to content

17 James Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1970

Last Sale Price
$321,000
Last Sale Date
Jun 26, 2003

Property Information

Block86.07
Lot45
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.07

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,116
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
25%
Improvement Value:$235,800
75%
Total Assessment$314,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,403+4.5%
2024$9,000-3.6%
2023$9,340+0.4%
2022$9,302-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$321,000
DeedBook 1873, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1970