Skip to content

24 Highlands Way/Durant

Phillipsburg, NJ 08865

Built 2019

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Oct 22, 2019

Property Information

Block86
Lot90
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.16

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,656
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
26%
Improvement Value:$313,000
74%
Total Assessment$423,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,635+4.5%
2024$12,094-3.6%
2023$12,550+0.4%
2022$12,500+212.6%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 3007, Page 316Recorded10/25/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

SaleMulti
$2,574,000
DeedBook 1627, Page 171