Skip to content

16 Highlands Way

Phillipsburg, NJ 08865

Built 2018

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Oct 1, 2018

Property Information

Block86
Lot94
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.16

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,656
Acreage2.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,600
29%
Improvement Value:$270,100
71%
Total Assessment$381,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,401+4.5%
2024$10,913-3.6%
2023$11,325+0.4%
2022$11,279-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From: BELVIEW CROSSING LLC

To: KHAN, MOHAMMED TARIQ & TARIQ, SAMAN

DeedBook 2905, Page 288Recorded10/23/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018