Skip to content

8 Highlands Way

Phillipsburg, NJ 08865

Built 2019

Last Sale Price
$444,900
Last Sale Date
Feb 15, 2019

Property Information

Block86
Lot98
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.16

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,644
Acreage7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
30%
Improvement Value:$303,600
70%
Total Assessment$433,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,952+4.5%
2024$12,397-3.6%
2023$12,865+0.4%
2022$12,813-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$444,900

From: BELVIEW CROSSING, LLC

To: MARTIN, ERIC C & KATIE

DeedBook 2938, Page 153Recorded2/25/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019