Skip to content

8 Spring Run Lane

Stewartsville, NJ 08886

Built 2003

Last Sale Price
$381,990
Last Sale Date
Feb 27, 2003

Property Information

Block93.01
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR5/2
Sq Footage3,050
Acreage2.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,400
29%
Improvement Value:$280,400
71%
Total Assessment$394,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,793+4.5%
2024$11,287-3.6%
2023$11,714+0.4%
2022$11,666-0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$381,990
DeedBook 1856, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 2003