Skip to content

321 Liberty Road

Stewartsville, NJ 08886

Built 1915

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
Jan 15, 2018

Property Information

Block93
Lot24
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F
Dwellings1
ZoningR3/2
Sq Footage2,196
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,800
35%
Improvement Value:$155,200
65%
Total Assessment$240,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,169+4.5%
2024$6,862-3.6%
2023$7,121+0.4%
2022$7,092-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$212,000

From: HOSBACH, III, P EXE HOSBACH, H EST

To: BAUER, BRIAN & EILEEN

Sq Ft2,196DeedBook 2839, Page 249Recorded3/12/2018

Property Built

Built

Year Built: 1915