Skip to content

238 Lows Hollow Road

Stewartsville, NJ 08886

Built 1970
Farm (Regular)

Last Sale Price
$14,764
Last Sale Date
Mar 30, 1998

Property Information

Block93
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR5/2
Sq Footage1,436
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
45%
Improvement Value:$116,400
55%
Total Assessment$211,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,315+4.5%
2024$6,044-3.6%
2023$6,272+0.4%
2022$6,247-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$14,764
DeedBook 1571, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1970