Skip to content

254 Lows Hollow Road

Stewartsville, NJ 08886

Built 1900

Last Sale Price
$124,900
Last Sale Date
Dec 19, 2018

Property Information

Block93
Lot9
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR5/2
Sq Footage1,751
Acreage4.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,700
50%
Improvement Value:$107,100
50%
Total Assessment$214,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,416+4.5%
2024$6,141-3.6%
2023$6,373+0.4%
2022$6,347+8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$124,900

From: METZ, DORA M

To: DIMASSI, JOSEPH F

Sq Ft1,751DeedBook 2928, Page 125Recorded1/11/2019

Property Built

Built

Year Built: 1900