Skip to content

340 Liberty Road

Stewartsville, NJ 08886

Built 1950

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Aug 24, 2018

Property Information

Block94
Lot9.01
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F
Dwellings1
ZoningR3/2
Sq Footage2,821
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,500
31%
Improvement Value:$192,500
69%
Total Assessment$279,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,334+4.5%
2024$7,977-3.6%
2023$8,278+0.4%
2022$8,244-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From: KROHN, MARTIN C & THEREA

To: ROSS, CONNIE & JR, JOSEPH

Sq Ft2,821DeedBook 2893, Page 111Recorded9/10/2018

Property Built

Built

Year Built: 1950