Skip to content

269 Route 57

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1800

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 10, 2005

Property Information

Block95
Lot34.01
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage2,096
Acreage2.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,100
50%
Improvement Value:$146,700
50%
Total Assessment$294,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,556+4.6%
2024$8,178-3.7%
2023$8,497+0.4%
2022$8,461-0.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1800