Skip to content

52 Overlook Drive

Stewartsville, NJ 08886

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jan 14, 2026

Property Information

Block99
Lot110
QualifierC0052
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page4.01

Building Details

Building Class17
Description1ST FL CONDO
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage966
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
53%
Improvement Value:$53,200
47%
Total Assessment$113,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,381+4.5%
2024$3,236-3.6%
2023$3,359+0.4%
2022$3,345-0.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft966DeedBook 3551, Page 205Recorded1/22/2026

Property Sale

SaleMulti
$135,000

From: PYSKATY, GERALD & LINDA

To: OELSCHLAGER, ERICA

Sq Ft966DeedBook 2788, Page 296Recorded8/25/2017

Property Sale

SaleMulti
$105,000

From: MEIXELL, E EST BY CONNOLLY, B/BRENN

To: PYSKATY, GERALD & LINDA

Sq Ft966DeedBook 2634, Page 242Recorded8/28/2015

Property Sale

SaleMulti
$94,990
DeedBook 1748, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 2000