Skip to content

602 Honeybrook Circle

Stewartsville, NJ 08886

Built 2000

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jul 27, 2024

Property Information

Block99
Lot135
QualifierC0602
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page4.01

Building Details

Building Class17
Description1ST FL CONDO
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,076
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
42%
Improvement Value:$83,500
58%
Total Assessment$143,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,286+4.5%
2024$4,103+3.6%
2016$3,961+2.8%
2015$3,854+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,076DeedBook 3445, Page 160Recorded8/20/2024

Property Sale

SaleMulti
$253,253
Sq Ft1,076DeedBook 3392, Page 127Recorded12/6/2023

Property Sale

SaleMulti
$125,000

From: KASTENSCHMDIT, RICHARD & LAURA

To: HAASE, RONALD P & BARBARA

Sq Ft1,076DeedBook 2507, Page 222Recorded8/28/2013

Property Sale

SaleMulti
$152,000
DeedBook 2354, Page 3

Property Sale

SaleMulti
$109,480
DeedBook 1760, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 2000