Skip to content

856 Honeybrook Circle

Stewartsville, NJ 08886

Built 2000

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Jan 11, 2019

Property Information

Block99
Lot210
QualifierC0856
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page4.01

Building Details

Building Class17
Description2ND FL CONDO
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,076
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
40%
Improvement Value:$88,800
60%
Total Assessment$148,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,445+4.5%
2024$4,254-3.6%
2023$4,415+0.4%
2022$4,397-0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$139,000

From: NOR, MICHELLE

To: SIMS, DONNA M

Sq Ft1,076DeedBook 2929, Page 47Recorded1/15/2019

Property Sale

SaleMulti
$121,900

From: 856 HONEYBROOK LLC

To: NOR, MICHELLE

Sq Ft1,076DeedBook 2750, Page 297Recorded3/29/2017

Property Sale

SaleMulti
$105,000

From: ZAMPELLA, NICOLAS J

To: 856 HONEYBROOK LLC

Sq Ft1,076DeedBook 2506, Page 45Recorded8/20/2013

Property Sale

SaleMulti
$116,034
DeedBook 1840, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 2000