Skip to content

402 Homestead Court

Stewartsville, NJ 08886

Built 2000

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Nov 14, 2023

Property Information

Block99
Lot65
QualifierC0402
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page4.01

Building Details

Building Class17
Description1ST FL CONDO
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,184
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
34%
Improvement Value:$117,200
66%
Total Assessment$177,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,293+9.9%
2024$4,816-3.8%
2023$5,008+0.4%
2022$4,986-0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$325,000
Sq Ft1,184DeedBook 3388, Page 320Recorded11/20/2023

Property Sale

SaleMulti
$179,000

From: GREEN, PATRICIA

To: CARROLL, BARBARA

Sq Ft1,184DeedBook 2652, Page 147Recorded11/19/2015

Property Sale

SaleMulti
$205,000
DeedBook 1853, Page 90

Property Sale

SaleMulti
$141,459
DeedBook 1728, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 2000