Skip to content

28 Overlook Drive

Stewartsville, NJ 08886

Built 2000

Last Sale Price
$125,900
Last Sale Date
Sep 27, 2018

Property Information

Block99
Lot98
QualifierC0028
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page4.01

Building Details

Building Class17
Description1ST FL CONDO
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage966
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
53%
Improvement Value:$53,200
47%
Total Assessment$113,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,381+4.5%
2024$3,236-3.6%
2023$3,359+0.4%
2022$3,345-0.2%
Property History
Sales6

Property Sale

SaleMulti
$125,900

From: FORMUS, KELLY

To: PETRUZZI, MICHELLE

Sq Ft966DeedBook 2901, Page 303Recorded10/10/2018

Property Sale

SaleMulti
$169,000
DeedBook 2349, Page 47

Property Sale

SaleMulti
$173,000
DeedBook 2227, Page 239

Property Sale

SaleMulti
$184,500
DeedBook 1987, Page 333

Property Sale

SaleMulti
$137,500
DeedBook 1878, Page 337

Property Sale

SaleMulti
$94,000
DeedBook 1725, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 2000