Skip to content

127 Jonestown Road

Oxford, NJ 07863

Built 1889

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jan 11, 2019

Property Information

Block1.01
Lot19
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityOxford Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description2SF-L-1UG
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage952
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,200
42%
Improvement Value:$70,700
58%
Total Assessment$121,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,908+8.6%
2024$5,440+4.6%
2023$5,199+2.2%
2022$5,086+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From: FREEBORN, GREGORY R

To: VANHETEREN, CHRISTIAN S

Sq Ft952DeedBook 2931, Page 68Recorded1/23/2019

Property Sale

Sale
$140,000

From: DAVEY, A KNA LATOURETTE, A & DAMIEN

To: FREEBORN, GREGORY R

Sq Ft952DeedBook 2724, Page 330Recorded11/22/2016

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 2261, Page 197

Property Sale

Sale
$149,603
DeedBook 2099, Page 84

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 1700, Page 42

Property Sale

SaleMulti
$108,500
DeedBook 1169, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1889