Skip to content

148 Belvidere Avenue

Oxford, NJ 07863

Built 1898

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
Apr 2, 2007

Property Information

Block21
Lot14
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityOxford Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,490
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,200
28%
Improvement Value:$116,200
72%
Total Assessment$161,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,823+8.6%
2024$7,203+11.8%
2023$6,440+2.2%
2022$6,300+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 2143, Page 54

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 1845, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1898